Dla mieszkańców i turystów: pierwsze Porozumienie Terytorialne między JST a Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego

Dla mieszkańców i turystów: pierwsze Porozumienie Terytorialne między JST a Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego

25.03.2024

Ponad 9 milionów euro na rozwój gmin z powiatu kamieńskiego. Są gotowe projekty

Samorządy z powiatu kamieńskiego wspólnie patrzą na rozwój. Przygotowały strategię i inwestycje z myślą o mieszkańcach i turystach. Eurofundusze chcą przeznaczyć na termomodernizacje szkół, rozwój turystyki czy usług społecznych.  W środę, 20 marca 2024 r. w Dziwnowie zostało zawarte pierwsze w tej perspektywie finansowej Porozumienie Terytorialne między JST a Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowanym przez marszałka Olgierda Geblewicza. Zawarty dokument otwiera możliwości zainwestowania ponad 9 milionów euro z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021 – 2027.

Wyścig z czasem i ambitne plany

Razem można więcej – wiedzą o tym samorządy z Pomorza Zachodniego, które sporą część unijnych środków z programu FEPZ przeznaczą na rozwój „małych ojczyzn”. Dotacje na ten cel uruchomione będą w ramach instrumentów terytorialnych. Gminy z powiatu kamieńskiego objęte są Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi. W środę, 20 marca 2024 r. zawarto pierwsze w tej perspektywie finansowej Porozumienie Terytorialne pomiędzy samorządem regionalnym a partnerstwem samorządów. Zagwarantuje ono środki na projekty wynikające z przygotowanej przez samorządy strategii terytorialnej.

– Zależy nam, by wszyscy efektywnie korzystali z FE. W poprzedniej perspektywie udowodniliśmy, że samorządy chcą i potrafią realizować zadania oparte na współpracy lokalnych władz, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Takie połączenie sił pozwala lepiej planować i inwestować środki unijne. Przed nami jednak niełatwe zadanie. Pomimo ogromnego doświadczenia, mierzymy się dziś z różnymi wyzwaniami. Mamy ambitne cele do realizacji i niestety bardzo mało czasu. Wyzwaniem są też budżety samorządów, które ucierpiały najpierw w związku z trudnościami związanymi z pandemią COVID-19, a później ze zmianami wprowadzanymi przez poprzedni rząd w systemie finansowania samorządów. Problemem są też rosnące koszty działalności. Pomimo tego głęboko wierzę, że pokonamy te trudności, inwestując mądrze unijne środki.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Porozumienie dla Kamienia Pomorskiego tworzą: Powiat Kamieński, Gmina Kamień Pomorski, Gmina Dziwnów, Gmina Golczewo, Gmina Międzyzdroje, Gmina Wolin i Gmina Świerzno.

Liderem porozumienia jest Gmina Dziwnów. Burmistrz Grzegorz Jóźwiak zaznacza, że kluczem realizacji projektów objętych ZIT jest współdziałanie w partnerstwie, czyli wyjście poza strefę komfortu gmin i działanie ponad granicami administracyjnymi.

– To niemal zagwarantowane pieniądze na wspólną infrastrukturę taką jak kładki, zejścia na plażę, termomodernizacja obiektów publicznych, miejsca biwakowe czy rewitalizacja terenów zielonych oraz projekty skierowane bezpośrednio dla mieszkańców, które będą wspierać m.in. seniorów czy osoby o szczególnych potrzebach.

Burmistrz Grzegorz Jóźwiak

Na co mogą liczyć mieszkanki i mieszkańcy powiatu kamieńskiego?

Na etapie przygotowania porozumienia JST z Kamienia Pomorskiego wspólnie wytypowały najważniejsze inwestycje do realizacji, zgodne z założeniami programu FEPZ. Samorządy do dyspozycji będą miały kwotę przekraczającą 9 milionów euro.

Na liście podstawowej Strategii ZIT znajduje się 28 projektów. To szansa m.in. na termomodernizację szkół podstawowych w Jarszewie, Wysokiej Kamieńskiej, Wolinie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Kamieniu Pom. Partnerstwo chce też wspólnie rozwijać dzienne usługi senioralne i społeczne. Zaplanowano także inwestycje służące poprawie dostępności do plaż i kąpielisk (np. zejście na plażę od ulicy Bajkowej w Łukęcinie) czy budowę drogi rowerowej na Głaz Królewski na Wyspie Chrząszczewskiej. Z kolei z Gminie Wolin jest w planie zagospodarowanie terenów na cele rekreacyjno-turystyczne.


Bądź na bieżąco

Działanie 6.23 typ 1. Zakończenie naboru
Opublikowano w dniu 15.04.2024

Działanie 6.23 typ 1. Zakończenie naboru

6.11 (IIT) aktualizacja Regulaminu wyboru wersja 1.2
Opublikowano w dniu 11.04.2024

6.11 (IIT) aktualizacja Regulaminu wyboru...

6.10 (ZIT) aktualizacja Regulaminu wyboru wersja 1.2
Opublikowano w dniu 11.04.2024

6.10 (ZIT) aktualizacja Regulaminu wyboru...

Działanie 6.18 typ 2. Zakończenie naboru
Opublikowano w dniu 10.04.2024

Działanie 6.18 typ 2. Zakończenie naboru

Działanie 6.3 typ 1a – zakończenie naboru wniosków
Opublikowano w dniu 08.04.2024

Działanie 6.3 typ 1a – zakończenie...