Będą pomagać nie tylko w kryzysie. W Szczecinie powstaje Centrum Usług Społecznych

Będą pomagać nie tylko w kryzysie. W Szczecinie powstaje Centrum Usług Społecznych

06.03.2025

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie – dzięki FEPZ – przekształci się w Centrum Usług Społecznych

Podpisanie umowy dofinansowującej przekształcenie MOPR w Centrum Usług Społecznych w Szczecinie
O szczegółach zmiany MOPR w CUS mówiono w czwartek, 6 marca 2025 r. podczas oficjalnego podpisania umowy dofinansowującej to zadanie ze środków FEPZ

Kompleksowa i dostosowana do potrzeb pomoc, 30 nowych usług społecznych, szybszy i łatwiejszy dostęp do wsparcia bez konieczności odwiedzania wielu instytucji, współpraca z NGO’sami. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie – dzięki Funduszom Europejskim dla Pomorza Zachodniego – przekształci się w Centrum Usług Społecznych. To nowe podejście do usług społecznych. Pierwszy etap zmian  jeszcze w tym roku.

Nowe podejście do usług społecznych

O szczegółach zmiany MOPR w CUS mówiono w czwartek, 6 marca 2025 r. podczas oficjalnego podpisania umowy dofinansowującej to zadanie z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Gmina Miasto Szczecin otrzyma na ten cel dotację przekraczającą kwotę 20,3 mln zł. To środki z FEPZ przeznaczone na realizację Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

–  Centra Usług Społecznych powstają w całej Polsce jako nowy model wsparcia, ponieważ wyzwań w obszarze społecznym jest coraz więcej – demografia, starzejące się społeczeństwo, a co za tym idzie kryzysy samotności, zjawisko migracji. To powoduje, że pracownicy sektora usług społecznych muszą być coraz bardziej elastyczni, rozumieć zmieniającą się rzeczywistość. Dzięki CUS będziemy skuteczniej budowali zwarte, solidarne, empatyczne społeczeństwo na Pomorzu Zachodnim – mówił podczas podpisania umowy Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zmiana podejścia widoczna w ofercie

Projekt utworzenia Centrum Usług Społecznych jest największym, jaki do tej pory realizuje MOPR przy udziale środków Unii Europejskiej. Uzyskanie wsparcia było możliwe dzięki zastosowaniu instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przygotowywanych przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wartość całego przedsięwzięcia to prawie 24 mln zł.

– Szczecin jest pierwszym tak dużym miastem, które wprowadzana Centrum Usług Społecznych. To niewątpliwie ogromne wyzwanie, ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie te środki, za które jesteśmy bardzo wdzięczni. To także pozwala nam przejść w XXI wiek. MOPR, który stanie się Centrum Usług Społecznych będzie instytucją, która otworzy się na nowe grupy społeczne. Nie będzie kojarzył się tylko z negatywnymi elementami życia, ale pozwoli na poszerzenie oferty dla wszystkich mieszkańców – mówił zastępca Prezydenta Miasta Szczecin Marcin Biskupski.

W najbliższych miesiącach MOPR będzie przygotować się do wprowadzenia tej zmiany. Radzie Miasta zostanie przedstawiona uchwała dotycząca przekształcania – po jej przyjęciu możliwe będzie rozpoczęcie procesu, w tym wdrożenia nowych usług. – To niezwykle ważny, ale i trudny organizacyjnie moment. Pamiętamy jednak, że w centrum tych zmian jest człowiek – mówił zastępca prezydenta Marcin Biskupski.

Nie tylko kryzys, ale i prewencja

Główna zmiana po utworzeniu CUS, to możliwość zaoferowania szerokiego wachlarza usług społecznych wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Szczecina.

– Przed nami kluczowy projekt, który ma przynieść fundamentalną zmianę w naszym funkcjonowaniu. Do tej pory Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie to oczywiście skupienie się na osobach, które są w kryzysie. Teraz będziemy wprowadzać nowe usługi, które są odpowiedzią na konkretne potrzeby. Będziemy wprowadzać działania o charakterze prewencyjnym, a także takie, które pozwolą realizować pasje, będą wpływały za zahamowanie negatywnych zjawisk w Szczecinie – podkreślał dyrektor MOPR w Szczecinie Marcin Kowalski.

CUS w dalszym ciągu będzie realizował zadania z zakresu pomocy społecznej (na tych samych zasadach jak obecnie robi to MOPR) natomiast do przyznania nowych usług nie będzie konieczne spełnianie wymogów określonych w ustawie o pomocy społecznej. Jak podkreślają pracownicy MOPR, Centrum Usług Społecznych nie wiąże się z połączeniem z innymi jednostkami. Centrum nie będzie realizowało zadań domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia czy innych jednostek z obszaru pomocy społecznej.  Natomiast nowe usługi społeczne będą realizowane we współpracy z podmiotami ekonomii społecznej.  – Bardzo ważnym partnerem dla nas będą organizacje pozarządowe. Większość usług, które będziemy realizować zostanie zlecone organizacjom pozarządowym, a więc podmiotom, które mają ogromne doświadczenie w tym zakresie – wyjaśniał dyrektor Kowalski.

O jakich usługach mowa?

Przykładowo będą to mogły być różnego rodzaju zajęcia aktywizacyjne dla seniorów czy rodzin z dziećmi, usługi wsparcia – np. pomoc w usterkach domowych, specjalistyczne warsztaty oraz poradnictwo dla rodzin i opiekunów.

Aby jak najlepiej przygotować katalog usług przeprowadzone zostaną badania społeczne, na podstawie których opracowana zostanie diagnoza potrzeb oraz potencjału lokalnej społeczności. Diagnoza posłuży do opracowania i wdrożenia programu usług społecznych, który będzie odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców.

Krok po kroku do CUS

W ramach realizacji projektu planowane jest stworzenie nowych miejsc, w których usługi będą świadczone. Powstanie Salon Usług Społecznych, w którym znajdą się sale warsztatowe oraz sale do ćwiczeń pozwalające na organizowanie różnego rodzaju spotkań, warsztatów, szkoleń czy zajęć aktywizacyjnych. MOPR planuje utworzyć również ośrodek diagnostyczno-terapeutyczny wraz z salą do integracji sensorycznej, wspierający rodziny zastępcze.

55 mln euro na CUS w regionie

Idea CUS opiera się na integracji działań instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz podmiotów prywatnych, co pozwala lepiej odpowiadać na lokalne potrzeby społeczności. W woj. zachodniopomorskim do końca 2024 r. funkcjonowało 6 CUS-ów.

– Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w tej perspektywie finansowej na rozwijanie usług społecznych przeznaczył 55 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Mamy nadzieję, że nasze samorządy z całego województwa wykorzystają te środki w jak najbardziej efektywny sposób. Centra Usług Społecznych mają tak naprawdę jeden cel – podnieść jakość życia mieszkańców. Oferowane usługi to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców – mówiła podczas spotkania p.o. Dyrektora WUP w Szczecinie Agnieszka Idziniak.

Projekt „Centrum Usług Społecznych w Szczecinie – utworzenie Centrum i rozwój usług społecznych dla mieszkańców Gminy Miasto Szczecin” jest realizowany w ramach Działania 6.19 polegającego na rozwoju usług społecznych, w tym usług świadczonych w społeczności lokalnej (ZIT) z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to narzędzie służące wdrażaniu Funduszy Europejskich wpływających na zrównoważony rozwój miast i ich obszarów funkcjonalnych.


Bądź na bieżąco

Spotkajmy się w maju z Funduszami Europejskimi!
Opublikowano w dniu 24.04.2025

Spotkajmy się w maju z Funduszami...

Dobre wieści dla powiatu polickiego
Opublikowano w dniu 23.04.2025

Dobre wieści dla powiatu polickiego

Wyniki oceny projektów dla Działania 3.1
Opublikowano w dniu 18.04.2025

Wyniki oceny projektów dla Działania 3.1

Działanie 6.1 Wyniki oceny projektów
Opublikowano w dniu 15.04.2025

Działanie 6.1 Wyniki oceny projektów