Wyjątkowe miejsca, wyjątkowe wsparcie. W województwie powstają Lokalne Kluby Rodzinne

Wyjątkowe miejsca, wyjątkowe wsparcie. W województwie powstają Lokalne Kluby Rodzinne

16.10.2024

Nowe społeczne działanie Urzędu Marszałkowskiego skierowane do rodziców dzieci do piątego roku życia

Dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz i wicemarszałkini województwa Anna Bańkowska rozmawiają o Lokalnych Klubach Rodzinnych

W województwie zachodniopomorskim powstaje dziesięć Lokalnych Klubów Rodzinnych. To nowe społeczne działanie Urzędu Marszałkowskiego skierowane do rodziców dzieci do piątego roku życia. Przedstawiamy pomysł na to działanie.

Lokalne Kluby Rodzinne powstaną w ramach unijnego projektu pn. „Rodzinny Prolog” współfinansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego. To nowe społeczne działanie Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Na czym polega? Kto otrzyma wsparcie?

– Na Pomorzu Zachodnim rozwijamy różne formy wsparcia rodziców, część naszych pomysłów znajduje odzwierciedlenie w rozwiązaniach ogólnopolskich. Teraz, w partnerstwie z 10 gminami oraz Instytutem Małego Dziecka im. Astrid Lindgren z Poznania, przystępujemy do realizacji nowego społecznego działania o charakterze profilaktycznym, który ma budować więzi rodzinne i przeciwdziałać kryzysom rodziny. Efektem tych działań będzie utworzenie Lokalnych Klubów Rodzinnych.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Realizację działań projektowych rozpoczęła konferencja „Małe dziecko w środowisku rodzinnym – znaczenie więzi i wczesnych relacji dla człowieka i społeczeństwa”. Wzięło w niej udział ponad 130 osób – przedstawicieli gminnych samorządów, kuratorów sądowych, mediatorów, kadra placówek wsparcia dziennego, pracownicy żłobków i przedszkoli czy rodzice, by rozmawiać o tym pomyśle.

– Prawidłowo ukształtowane w dzieciństwie więzi społeczne, relacje interpersonalne, umiejętność ich nawiązywania to potężny kapitał społeczny, które każde dziecko powinno wnosić w dorosłość. A rodzina, w której dorosło powinna być najlepszym i naturalnym miejscem, by ten kapitał zbudować. W tym projekcie połączyliśmy kilka aspektów. To wsparcie rodziny i wzmacnianie więzi rodzinnych, opiekę samorządu i pomoc psychologiczną.

Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska

Nie świetlice, ale wyspecjalizowane miejsca wsparcia

Najistotniejszym elementem „Rodzinnego Prologu” jest otwarcie Lokalnych Klubów Rodzinnych – wyspecjalizowanych miejsc dla rodzin z dziećmi do piątego roku życia.

– W pierwszej kolejności chcielibyśmy nasze usługi społeczne skierować do rodziców, którzy sami czują deficyty, którzy sami nie dostali dobrych wzorców od swoich rodzin.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Dorota Rybarska-Jarosz

Ważny start

W oparciu o liczne badania naukowe udowodniono, że okres wczesnego dzieciństwa do piątego roku życia dziecka jest okresem krytycznym dla jego przyszłego rozwoju i ma kluczowe znaczenie dla dalszego życia. Na to podejście zwraca uwagę partner merytoryczny projektu, Instytut Małego Dziecka z Poznania. To organizacja z prawie 30-letnim doświadczeniem w kreowaniu innowacji i rozwiązań w pracy z rodzinami z dziećmi. Instytut jest autorem koncepcji Lokalnych Klubów Rodzinnych, które od wielu lat, z powodzeniem funkcjonują w samorządach lokalnych w Wielkopolsce.

– Koncepcję klubów rodzinnych stworzyliśmy w 2017 r. Wdrażaliśmy ją razem z ROPS w Poznaniu w ramach unijnego projektu w trzech miejscowościach: Czarnków, Rawicz, Jarocin. Największym sukcesem jest to, że te kluby wpisały się w lokalną społeczność i cieszą się popularnością wśród mieszkańców. Stąd pomysł, aby rozszerzyć ten pomysł i działać razem z Województwem Zachodniopomorskim.

Prezes Instytutu Małego Dziecka, Izabela Szałajska-Kułakowska

Izabela Szałajska-Kułakowska podkreśla także, że rodzice na starcie rodzicielstwa przeżywają różne emocje, muszą wybrać pomiędzy różnymi funkcjonującymi stylami wychowawczymi.

– Młodzi rodzice często potrzebują takich miejsc, gdzie można uzyskać wsparcie. To oferta dostosowana do potrzeb lokalnych rodzin. Oferowane są różne formy pomocy – grupy samopomocowe, warsztaty, konsultacje ze specjalistami w zakresie profilaktyki zindywidualizowanych potrzeb rodzin tj. psycholog, logopeda, fizjoterapeuta, doradca laktacyjny, położna, dietetyk. Główną osią są jednak zajęcia rozwojowe dla dzieci.

Prezes Instytutu Małego Dziecka, Izabela Szałajska-Kułakowska

10 samorządów gotowych na wsparcie rodzin

W województwie zachodniopomorskim usługi będą świadczone w specjalnie przygotowanych punktach, w dziesięciu gminach, które przystąpiły do „Prologu”. To Gminy: Chojna, Goleniów, Gryfino, Karlino, Międzyzdroje, Postomino, Resko, Suchań, Złocieniec oraz Miasto Stargard.

Dzięki środkom unijnym, przekazane przez gminy lokale, w których będą działać LKR, zostaną przystosowane do pełnienia nowych funkcji. Pojawi się m.in. nowe wyposażenie, w tym w pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć z małymi dziećmi.

Zaadaptowane pomieszczenia dostępne będą w III kwartale przyszłego roku. Do tego czasu zostaną też wyłonione i przeszkolone osoby odpowiedzialne za merytoryczne prowadzenie tych miejsc. Będą to koordynatorzy lokalni oraz konsultanci rodzinni, po 3 osoby w każdym LKR.

Z jakich usług będą mogli skorzystać rodzice?

W każdym z klubów oferta będzie dostosowywana do potrzeb rodziców i ich dzieci, ale już dziś można wskazać kierunek działań i planowanych zajęć.

– Rodzice będą uczyli się opieki, masażu stymulującego rozwój dziecka, ale i rozmów z pociechą od pierwszych chwil życia. Jeśli grupa będzie potrzebowała spotkania ze specjalistą – lekarzem, prawnikiem, psychologiem, terapeutą – takie zajęcia będą także organizowane.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Dorota Rybarska-Jarosz

Ważnym elementem zajęć będzie nauka technik stymulujących rozwój dziecka. –  To niezmiernie ważne, zwłaszcza w sytuacjach, w których dziecko w małej miejscowości nie ma opieki przedszkolnej – wyjaśnia dyrektor ROPS.

Podczas konferencji w Szczecinie, o doświadczeniach prowadzenia takiego miejsca mówiła Angela Kosicka-Skoczylas, koordynatorka LKR w Czarnkowie, fundatorka i współzałożycielka Fundacji Trzecia Przestrzeń.

– Macierzyństwo to jest taki moment, w trakcie którego wszyscy mierzymy się z problemami. Nikt nas nie uczył roli rodzica, dlatego naszym wsparciem obejmujemy mamy w ciąży i mamy, które są pierwsze dni w nowej roli. Coraz częściej na zajęcia do nas przychodzą też ojcowie. Każdy etap dorastania dziecka jest wymagający, jest inny.

Koordynatorka LKR w Czarnkowie Angela Kosicka-Skoczylas

Angelika Kosicka-Skoczylas dodała, że zajęcia w klubie w Czarnkowie obecnie odbywają się w dziewięciu stałych grupach, raz w tygodniu, w godzinach porannych i popołudniowych. Dziesiąta grupa już się tworzy.

Nad tym musimy popracować

Jest jeszcze jeden aspekt „Prologu Rodzinnego”. Projekt ma niwelować wyzwania, z którymi mierzy się region. To oprócz spadku liczby urodzeń, także wysoki wskaźnik umieszczania dzieci w pieczy zastępczej. Statystycznie na 1000 dzieci – 13,3 trafia do pieczy.

Więcej informacji

Idea Lokalnych Klubów Rodzinnych była omawiana podczas konferencji „Małe dziecko w środowisku rodzinnym – znaczenie więzi i wczesnych relacji dla człowieka i społeczeństwa”. Wystąpienia prelegentów zostały zarejestrowane. ROPS tworzymy nagranie dostępne cyfrowo, które zostanie udostępnione na stronie rops.wzp.pl w zakładce aktualności.

Wartość projektu „Prolog Rodzinny” to ponad 21,8 mln zł, w tym dofinansowanie Unii Europejskiej to18,5 mln zł.


Bądź na bieżąco

Działanie 4.3 Aktualizacja regulaminu.
Opublikowano w dniu 17.10.2024

Działanie 4.3 Aktualizacja regulaminu.

Działanie 5.10 Aktualizacja regulaminu
Opublikowano w dniu 17.10.2024

Działanie 5.10 Aktualizacja regulaminu

Działanie 6.3 typ 2 – Wyniki oceny projektów
Opublikowano w dniu 16.10.2024

Działanie 6.3 typ 2 – Wyniki oceny...

Działanie 4.2 – Aktualizacja regulaminu
Opublikowano w dniu 16.10.2024

Działanie 4.2 – Aktualizacja regulaminu

Działanie 3.1 – Aktualizacja regulaminu.
Opublikowano w dniu 15.10.2024

Działanie 3.1 – Aktualizacja...

Działanie 5.11 – Aktualizacja regulaminu.
Opublikowano w dniu 15.10.2024

Działanie 5.11 – Aktualizacja...

Działanie 6.10 Projekty skierowane do II etapu oceny w ramach piątej puli wniosków.
Opublikowano w dniu 15.10.2024

Działanie 6.10 Projekty skierowane do II...

Działanie 7.2 – Aktualizacja regulaminu.
Opublikowano w dniu 15.10.2024

Działanie 7.2 – Aktualizacja regulaminu.

Działanie 7.1 – Aktualizacja regulaminu.
Opublikowano w dniu 14.10.2024

Działanie 7.1 – Aktualizacja regulaminu.

Działanie 6.16 Typ 1 Ogłoszenie naboru wniosków.
Opublikowano w dniu 14.10.2024

Działanie 6.16 Typ 1 Ogłoszenie naboru...

Działanie 6.7 typ 1-3. Aktualizacja regulaminu.
Opublikowano w dniu 11.10.2024

Działanie 6.7 typ 1-3. Aktualizacja...

Działanie 6.10 Piąta pula wniosków.
Opublikowano w dniu 10.10.2024

Działanie 6.10 Piąta pula wniosków.

Europejski Tydzień Miast i Regionów w Brukseli
Opublikowano w dniu 09.10.2024

Europejski Tydzień Miast i Regionów w...

#EURegions4Cohesion. Europejskie regiony wspólnym głosem o polityce spójności
Opublikowano w dniu 07.10.2024

#EURegions4Cohesion. Europejskie regiony...