20 lat w Unii Europejskiej. Zwiedzanie, tort i wspólne śpiewanie

20 lat w Unii Europejskiej. Zwiedzanie, tort i wspólne śpiewanie

13.05.2024

Była radość i była „Oda do radości”, był olbrzymi i przepyszny tort, filmowe seanse, zabawy i animacje dla dzieci, poczęstunek oraz wiele innych atrakcji

Siedziba Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Siedziba Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Była radość i była „Oda do radości”, był olbrzymi i przepyszny tort, filmowe seanse, zabawy i animacje dla dzieci, poczęstunek oraz wiele innych atrakcji. Podczas festynu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego świętowano w sobotę 11 maja 2024 r. 20-lecie Pomorza Zachodniego w Unii Europejskiej.

Festyn przyciągnął wielu mieszkańców Szczecina i regionu. Przez cały dzień zarówno oba budynki najnowocześniejszego obiektu użyteczności publicznej w Polsce, jakim jest skonsolidowana siedziba UMWZ, jak i jej dziedziniec, tętniły życiem. Dominowały dwa kolory: niebieski i żółty, jako barwy UE. Olbrzymia unijna flaga zawisła na gmachu urzędu, a żółte i niebieskie wstążki rozdawano mieszkańcom. O korzyściach, jakie dało Polsce i Pomorzu Zachodniemu wstąpienie do unijnej wspólnoty, można się było dowiedzieć na stoisku poświęconemu unijnym funduszom, przygotowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy.

– Sięgając po eurofundusze nauczyliśmy się aktywności i odpowiedzialności za swoje otoczenie. Dziś jesteśmy społeczeństwem otwartym i świadomym własnej wartości. Dajemy też przykład, jak rozwijać zrównoważoną turystykę rowerową, tworząc sieć tras o dł. 1500 km. Dzięki odważnym decyzjom Teatr Polski w Szczecinie zyskał najnowocześniejszy w tej części Europy obiekt, a w niedalekiej odległości nad Odrą zacumowała interaktywna instytucja edukacyjna – Morskie Centrum Nauki. Mądrze inwestowane eurofundusze przełożyły się na podniesienie konkurencyjności gospodarki i rynek pracy. Rozwinęliśmy się też w obszarze społecznym.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

W sali dawnego kina „Delfin” odbyły się dwa darmowe seanse – pokazano film „Zupa nic” z 2021 r. i „Nic do oclenia” z roku 2010. W holu obok sali kinowej przygotowano strefę wypoczynku oraz animacje dla dzieci. Gry i zabawy dla najmłodszych czekały także w atrium nowego budynku oraz na urzędowym dziedzińcu, gdzie dużym powodzeniem cieszyły się także popcorn, wata cukrowa i dania z grilla. Dwukrotnie zabrzmiał też unijny hymn. Jako pierwsi „Odę do radości” odśpiewali członkowie Chóru Politechniki Morskiej, a następnie to samo wraz z nimi uczynili zebrani na dziedzińcu uczestnicy festynu.

Jak na 20-lecie przystało, nie mogło też zabraknąć tradycyjnego tortu. Przepyszny wypiek przygotowali pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowie. Atrakcją była także możliwość obejrzenia Szczecina i okolic ze znajdującej się na dachu siedziby urzędu, na co dzień niedostępnej, platformy widokowej.


Bądź na bieżąco

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o płatność w projektach EFS+ z wykorzystaniem aplikacji SL2021”
Opublikowano w dniu 25.06.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...