Pomorze Zachodnie 20 lat w Unii Europejskiej. Zaproszenie na festyn w Urzędzie Marszałkowskim

Pomorze Zachodnie 20 lat w Unii Europejskiej. Zaproszenie na festyn w Urzędzie Marszałkowskim

08.05.2024

Marszałek zaprasza na rodzinny festyn w dniu 11 maja 2024 r.

Świętujmy razem 20 lat w UE!

Minęło 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To okres wielu zmian w życiu codziennym, w funkcjonowaniu instytucji, to nowe szanse i perspektywy dla mieszkańców, które nie byłyby możliwe bez unijnego wsparcia.

Marszałek zaprasza na rodzinny festyn, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 11 maja 2024 r. W ramach festynu zaplanowano wiele atrakcji dla mieszkańców, gry i zabawy, poczęstunek, seanse filmowe oraz zwiedzanie platformy widokowej na dachu siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

– Sięgając po eurofundusze nauczyliśmy się aktywności i odpowiedzialności za swoje otoczenie. Dziś jesteśmy społeczeństwem otwartym i świadomym własnej wartości.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Przystąpienie Polski do UE przyniosło wymierne korzyści. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego podróżują wygodnie nowymi pociągami i jeżdżą po bezpiecznych drogach, korzystają z nowych technologii i ekologicznych rozwiązań.

– Dajemy też przykład, jak rozwijać zrównoważoną turystykę rowerową, tworząc sieć tras o długości 1500 km. Dzięki odważnym decyzjom Teatr Polski w Szczecinie zyskał najnowocześniejszy w tej części Europy obiekt, a w niedalekiej odległości nad Odrą zacumowała interaktywna instytucja edukacyjna – Morskie Centrum Nauki. Mądrze inwestowane eurofundusze przełożyły się na podniesienie konkurencyjności gospodarki i rynek pracy. Rozwinęliśmy się też w obszarze społecznym. Tworzymy ZAZ-y, mieszkania wytchnieniowe, wypożyczalnie sprzętu, sąsiedzkie usługi wsparcia. Korzyści płynące z członkostwa w UE uwidoczniła pandemia. Z pomocą UE powstał nowy budynek pod siedzibę oddziałów i poradni chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Festyn w Urzędzie Marszałkowskim

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego 20 lat w Unii Europejskiej będą mogli świętować podczas cyklu imprez. Jedną z nich jest festyn rodzinny, który odbędzie się na terenie nowoczesnej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie  11 maja 2024 r. w godzinach od 10:00 do 16:00. Wśród wydarzeń, które zaplanowano na dziedzińcu,  znalazły się m.in. animacje dla dzieci, prezentacje służb mundurowych, liczne konkursy, popcorn i poczęstunek. O możliwościach, jakie dają unijne fundusze, będzie się można dowiedzieć na stoisku przygotowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy.

Tort z okazji 20-lecia Polski w UE

O godz. 13.30 na dziedzińcu siedziby UMWZ odbędzie się wspólne odśpiewanie hymnu UE, po którym nastąpi poczęstunek tortem okolicznościowym. Podczas trwania festynu (czyli w godz. 10.00-16.00) co godzinę będzie także możliwe zwiedzanie platformy widokowej znajdującej się na dachu nowoczesnej siedziby UMWZ, z której roztacza się niezapomniany widok na niemal cały Szczecin i jego okolice.. Zwiedzanie w grupach odbywać się będzie co pół godziny.

Filmy w dawnym kinie „Delfin”

W sali dawnego kina „Delfin” zaplanowano projekcje filmu „Zupa nic” z 2021 r. (godz. 11.00) i „Nic do oclenia” z roku 2010 (godz. 14.00). Na seanse kinowe obowiązują darmowe wejściówki. Można je odbierać w naszej siedzibie UMWZ, w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich (wejście od ul. Piłsudskiego 40) w pok. nr 023 w godz. 7.30-15.30.

Atrium z atrakcjami i fotobudką

Z kolei w atrium Urzędu Marszałkowskiego (w godz. 10.00-16.00) znajdą się atrakcje interaktywne, czyli wirtualna strefa Pomorza Zachodniego, gdzie za pomocą specjalnych gogli VR będzie można m.in. przenieść się na zachodniopomorskie rzeki oraz jeziora i popływać SUPem lub kajakiem, zaplanowano animacje dla dzieci, pojawi się też fotobudka. Animacje dla dzieci, ale również strefa chillout, znajdą swoje miejsce w holu prze salą dawnego kina „Delfin”.