Konwent Marszałków. Projekt Umowy Partnerstwa jednym z głównych tematów obrad

Konwent Marszałków. Projekt Umowy Partnerstwa jednym z głównych tematów obrad

25.02.2021

Projekt Umowy Partnerstwa był jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP, pod aktualnym przewodnictwem Województwa Podlaskiego. 

Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, które reprezentuje interesy wszystkich 16 województw. W jego skład wchodzą marszałkowie wszystkich województw, a posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi. Tym razem obrady toczą się w Województwie Podlaskim.

Jednym z kluczowych tematów konwentu są środki unijne w nowej perspektywie finansowej. Marszałkowie zgłaszają uwagi do przedstawionej  propozycji Umowy Partnerstwa.  To dokument określający, w jaki sposób Polska będzie dysponować funduszami unijnymi. Mowa łącznie o 76 miliardach euro, które podzielone będą na programy krajowe oraz na programy regionalne – zarządzane przez marszałków województw.

Zakres dokumentu oraz harmonogram prac omówili: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.
Podział funduszy europejskich na regiony pozwoli opracować ostateczny kształt Umowy Partnerstwa, także w oparciu o uwagi zgłoszone po konsultacjach społecznych zakończonych w miniony poniedziałek.

– Mam nadzieję, że kwestie związane z wyrównywaniem pewnych szans rozwojowych i tych instrumentów, które powinny być tam kierowane, będą w ramach tych negocjacji rozdzielane w sposób obiektywny i transparentny, oparty na danych. Jeżeli tak będzie, ja głęboko wierzę, że na końcu da się, w ramach solidarności i zgody ponadregionalnej, wypracować kompromis –  mówił podczas konwentu zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. 

Christopher Todd, Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej podczas konwentu mówił, że regiony powinny odgrywać kluczową rolę i wnosić wkład w postaci szczególnego potencjału.

– Chciałbym zwrócić uwagę na trzy kluczowe kwestie. Po pierwsze, znaczenie pełnego uwzględnienia kluczowych strategii Unii Europejskiej, w szczególności Zielonego Ładu Unii Europejskiej; po drugie chcielibyśmy zachować podobną równowagę w podziale finansowym EFRR / EFS + na programy regionalne i krajowe, jak w okresie 2014–2020; a po trzecie, wzywamy do autentycznego partnerstwa i procesu konsultacji z zainteresowanymi stronami w sprawie treści umowy partnerstwa i programów – powiedział Christopher Todd.

Mówił także m.in. o determinacji KE, aby uczynić lata 20. XXI wieku europejską „dekadą cyfrową”, by przyspieszyć transformację administracji publicznej i zapewnić pełny dostęp dla mkro-, małych i średnich firm do korzyści płynących z technologii cyfrowej. Zapewnił o wsparciu dla rozwoju dojrzałych e-usług skoordynowanych i zintegrowanych z platformami regionalnymi i krajowymi.

Ostateczna wersja projektu Umowy Partnerstwa ma być gotowa do przedłożenia Radzie Ministrów w czerwcu. Według wiceminister Jarosińskiej-Jedynak, programy krajowe i regionalne powinny być przyjęte w trzecim kwartale tego toku, co pozwoli przekazać je Komisji Europejskiej i rozpocząć formalne negocjacje Umowy Partnerstwa.
Obrady zakończyły się tradycyjnie przyjęciem stanowisk dostępnych tutaj:  Posiedzenie I – Wrota Podlasia
 
Dodatkowe informacje, relacje z konwentu: https://www.wrotapodlasia.pl/

Galeria