Ponad 50 mln euro dla samorządów z terenu powiatu koszalińskiego, kołobrzeskiego i białogardzkiego na dalszy rozwój i jeszcze lepszą przyszłość

Ponad 50 mln euro dla samorządów z terenu powiatu koszalińskiego, kołobrzeskiego i białogardzkiego na dalszy rozwój i jeszcze lepszą przyszłość

27.08.2024

Eurofundusze z nowej unijnej perspektywy dla samorządów lokalnych z powiatów koszalińskiego, kołobrzeskiego i białogardzkiego

Partnerzy ZIT KKBOF będą mieli do dyspozycji ponad 50 mln euro.

Samorządy lokalne z powiatów koszalińskiego, kołobrzeskiego i białogardzkiego zdecydowały, by wspólnie zadbać o swoją przyszłość. Przygotowały strategię, a także listę przedsięwzięć w różnych obszarach, których efekty adresowane są do mieszkańców, uczniów, przedsiębiorców i turystów. Eurofundusze z nowej unijnej perspektywy chcą przeznaczyć m.in. na szkolnictwo zawodowe, kulturę, transport, turystykę czy usługi społeczne.  We wtorek, 27 sierpnia 2024 roku w Koszalinie zawarte zostało Porozumienie Terytorialne między Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowanym przez marszałka Olgierda Geblewicza i wicemarszałków: Annę Bańkowską oraz Jakuba Kowalika a tworzonym przez 20 gmin i 3 powiaty Związkiem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Podpisanie dokumentu oznacza otwarcie przed samorządami możliwości zainwestowania w rozwój Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego ponad 50 mln euro z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

Współpraca pozwala na realizację ambitnych planów

Współpraca popłaca – to dewiza samorządów z Pomorza Zachodniego. Sporą część unijnych środków z zarządzanego przez Marszałka programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 (FEPZ) przeznaczone zostanie na rozwój „małych ojczyzn”. Wsparcie na rozwój poszczególnych obszarów Pomorza Zachodniego jest uruchamiane w ramach instrumentów terytorialnych. Gminy z powiatów koszalińskiego, kołobrzeskiego i białogardzkiego, leżące w Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkim Obszarze Funkcjonalnym (KKBOF), objęte zostały Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi (ZIT) . Zwieńczeniem procesu ustanawiania tego instrumentu terytorialnego było zawarcie w Koszalinie, 27 sierpnia 2024 r. Porozumienia terytorialnego pomiędzy samorządem województwa a partnerstwem samorządów z KKBOF Porozumienie gwarantuje środki na projekty wynikające z przygotowanej przez samorządy strategii terytorialnej.

– Bardzo się cieszę, że podpisujemy ten ważny dokument. Dla zwykłego mieszkańca przygotowane porozumienie dla KKBOF może być dość trudne do zrozumienia. Ta umowa to jest wspólny samorządowy pomysł na rozwój tej częśći regionu. To taki drugi silnik napędzający rozwój Pomorza Zachodniego, po Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. Bez tego obszaru nie ma zrównoważonego rozwoju województwa. Bardzo nam zależało, aby w tej perspektywie unijnej takimi porozumieniami objąć nie tylko stolicę województwa czy największe miasta w regionie. Dziękuję samorządowcom za dyskusję, za współpracę, bo umową objęte są projekty wpisujące się w strategię unijną.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Związek ZIT dla KKBOF tworzą 23 samorządy. To: Gmina Będzino, Gmina Białogard, Miasto Białogard, Gmina Biesiekierz, Gmina Bobolice, Gmina Dygowo, Gmina Gościno, Gmina Karlino, Gmina Kołobrzeg, Miasto Kołobrzeg, Gmina Miasto Koszalin, Gmina Manowo, Gmina Mielno, Gmina Polanów, Gmina Rymań, Gmina Sianów, Gmina Siemyśl, Gmina Świeszyno, Gmina Tychowo, Gmina Ustronie Morskie, Powiat Białogardzki, Powiat Kołobrzeski i Powiat Koszaliński.

Liderem partnerstwa gmin i powiatów z KKBOF jest Gmina Miasto Koszalin. Prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj podkreślił, że współpraca zawsze popłaca i to w przypadku KKBOF był klucz do wskazania projektów objętych ZIT.

– To jest wielki dzień dla naszego obszaru. Te projekty wynikają z naszej wspólnej strategii. Jest ich ponad 60. Są różne, w różnych dziedzinach. Gwarantują rozwój naszych gmin i powiatów. Dla ZIT-ów najistotniejsze jest współdziałanie w partnerstwie, spojrzenie na wspólną przyszłość z szerszej perspektywy. A do niej należy infrastruktura drogowa, transport, edukacja, ekologia czy turystyka.

Prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj

Jakie projekty znalazły się na liście?

Na etapie prac nad Strategią ZIT dla KKBOF gminy i powiaty wspólnie wytypowały do realizacji najważniejsze inwestycje, wpisujące się w obszary finansowane w FEPZ 2021-2027. To m.in. przedsięwzięcia w zakresie termomodernizacji obiektów, mobilności miejskiej, infrastruktury turystyki, kształcenia zawodowego czy usług społecznych. Samorządy na poczet realizacji Strategii ZIT do dyspozycji będą miały łącznie kwotę 50 550 608 euro. Prawie 41 mln  euro to środki w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a ponad 9,7 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Na liście podstawowej Strategii ZIT KKBOF znajduje się aż 61 projektów. To szansa m.in. na rozwój usług społecznych w Kołobrzegu czy Białogardzie, podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Koszalinie, wzmocnienie potencjału turystyczny poprzez takie inwestycje jak: budowa wieży widokowej w gminie Polanów, budowa centrum turystyczno-rekreacyjnego w Strzekęcinie w gminie Świeszyno, rewitalizacja zabytkowego parku w Budzistowie w gminie Kołobrzeg czy rewitalizacja Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Porozumieniem terytorialnym objęto także projekty z zakresu efektywności energetycznej – termomodernizacji budynków w Koszalinie, Bobolicach i Białogardzie, oraz zwiększenia mobilności mieszkańców poprzez rozbudowę dróg rowerowych np. w gminie Sianów, gminie Biesiekierz (odcinek w pasie technicznym DW 112 Biesiekierz-Nowe Bielice), gminie Manowo (odcinek Manowo-Wyszewo) oraz gminie Tychowo (odcinek Tychowo-Sadkowo)


Bądź na bieżąco

Opublikowano w dniu 13.09.2024

Całodzienny Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy...

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Koszalinie wraz ze Starostwem...

Opublikowano w dniu 13.09.2024

Całodzienny Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy...

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Koszalinie wraz z Urzędem Miejskim...

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o płatność w projektach EFS+ z wykorzystaniem aplikacji SL2021”
Opublikowano w dniu 12.08.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...

Szkolenie – „Pomoc publiczna i pomoc de minimis w projektach finansowanych z EFS+ na lata 2021–2027”
Opublikowano w dniu 01.08.2024

Szkolenie – „Pomoc publiczna i pomoc...

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu z wykorzystaniem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych SOWA EFS”
Opublikowano w dniu 31.07.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o płatność w projektach EFS+ z wykorzystaniem aplikacji SL2021”
Opublikowano w dniu 25.06.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...