„Region Dobrego Wsparcia” z nowymi działaniami dla opiekunów osób niesamodzielnych

„Region Dobrego Wsparcia” z nowymi działaniami dla opiekunów osób niesamodzielnych

24.07.2024

Rusza kolejna edycja specjalnego projektu

To będzie już trzecia edycja projektu „Region Dobrego Wsparcia", a jednym z jego elementów jest mieszkanie wspomagane, gdzie można nauczyć się jak pomagać osobom o specjalnych potrzebach.
To będzie już trzecia edycja projektu „Region Dobrego Wsparcia”, a jednym z jego elementów jest mieszkanie wspomagane, gdzie można nauczyć się jak pomagać osobom o specjalnych potrzebach.

Partnerski projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, uznany najlepszym przedsięwzięciem społecznym w 2019 r. przez Komisję Europejską, powraca z nową wieloletnią ofertą. To działania skierowane do opiekunów i rodzin osób niesamodzielnych. Dostępne będzie m.in. wsparcie psychologiczne, pomoc w przygotowaniu projektów architektonicznych, szkolenia pielęgnacyjne, usługi sąsiedzkie, a także turnusy kondycyjne i pakiety rehabilitacyjne. W środę, 24 lipca 2024 r. Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska przedstawiła szczegóły. Zaprezentowano również umowę partnerstwa.

Region Dobrego Wsparcia
Projekt „Region Dobrego Wsparcia” będzie realizowany dzięki środkom programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 i wieloletniej, partnerskiej współpracy Urzędu Marszałkowskiego z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Podobnie jak we wcześniejszych dwóch edycjach pomoc kierowana będzie głównie do osób niesamodzielnych i ich rodzin. W 2019 r. Komisja Europejska doceniła ten projekt w konkursie „RegioStars 2019”, przyznając pierwsze miejsce w kategorii zwalczanie nierówności i ubóstwa.

– To jest projekt, którym należy się chwalić, nagradzany przez instytucje europejskie. Jako samorząd województwa zdecydowaliśmy się na kontynuację wsparcia w tym modelowym projekcie w perspektywie unijnej 2021-2027. Do realizacji przedsięwzięcia wybraliśmy sprawdzonych partnerów. Oni ufają nam, a my im.

Wicemarszałkini województwa Anna Bańkowska

Zaplanowane działania „Regionu Dobrego Wsparcia” (dalej RDW), które dostępne będą do końca 2029 r. mają zapewnić osobom przewlekle chorym lub z niepełnosprawnością wsparcie w podstawowych codziennych, czynnościach ułatwiających, na ile to możliwe, samodzielne życie. Ta część działań będzie realizowana za pośrednictwem bogatej oferty usług sąsiedzkich. Docelowo wsparciem zostanie objętych 520 osób niesamodzielnych i 1440 opiekunów faktycznych.

– To już trzecia edycja programu. Projekt był doceniamy w Unii Europejskiej. Trafia do nie tylko do miast, ale przede wszystkim do mniejszych miejscowości w regionie.

Zastępczyni dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Agnieszka Cieślicka

Wsparcie dla opiekunów faktycznych

Działania projektowe, podobnie jak było to wcześniej, zostały podzielone na kilka obszarów. 

Sporo uwagi zostanie poświęcone części doradczej dostępnej w Regionalnym Punkcie Doradczym, który znajdować się będzie przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej.

W punktach – za którego organizację odpowiadać będzie ROPS – opiekunowie otrzymają pomoc w zakresie opieki nad osobą zależną, doradztwa architektonicznego (projektowania uniwersalnego) czy aktualne informacje z systemu wsparcia. Szkolenia i doradztwo będą świadczone na miejscu i zdalnie.

Planowane będą także spotkania (też on-line) prowadzone przez zewnętrznych ekspertów z dziedzin związanych z potrzebami osób z niepełnosprawnością lub przewlekle chorych, np. w zakresie profilaktyki powikłań w określonych jednostkach chorobowych czy zaburzeniach funkcjonowania podopiecznego itp.

Docelowo w RPD wsparcia udzielać będą: specjalista ds. wsparcia w zakresie pielęgnacji i opieki, specjalista ds. wsparcia psychologicznego, specjalista ds. projektowania uniwersalnego, Regionalny Operator Informacji.

Pomoc dostępna będzie w całym województwie, a w  każdym powiecie utworzony zostanie punkt doradczy dla opiekunów faktycznych, w których wsparcie świadczyć będą specjaliści z Regionalnego Punktu Doradczego oraz eksperci zewnętrzni.

Turnusy wzmacniające
Zaplanowano również działania w ramach profilaktyki zdrowotnej, tj. turnusy uświadamiające opiekunom potrzebę dbania o własny dobrostan, wzmacniające ich odporność psychiczną oraz umożliwiające rehabilitację ruchową.

– To jest przedsięwzięcie, które kładzie nacisk na budowie relacji społecznych, sąsiedzkich. Niestety demografii nie oszukamy. Potrzeba niesienia pomocy jest coraz większa.

Wicemarszałkini województwa Anna Bańkowska

To konkretne wsparcie. Opiekunowie od przyszłego roku będą mogli wziąć udział w 5-dniowych turnusach kondycyjnych, obejmujących warsztaty psychologiczne z elementami profilaktyki zdrowotnej. Planuje się realizację 50 edycji turnusów w grupach 10-osobowych.

Opiekunowie będą mogli skorzystać także z pakietu zabiegów rehabilitacyjnych (po 10 h dla 400 os.), m.in.  fizjoterapeutyczne, relaksacyjne dla opiekunów w faktycznych.

ROPS Urzędu Marszałkowskiego planuje również w 2025 r. przeprowadzić kampanię edukacyjną, mająca na celu uzupełnienie wiedzy wśród opiekunów na temat ich dobrostanu.

Mieszkanie szkoleniowe w Koszalinie
W ramach realizacji projektu utworzone zostanie także mieszkanie pokazowo-szkoleniowe w Koszalinie, a istniejące mieszkanie modelowe przy ul Starzyńskiego w Szczecinie poddane zostanie rewitalizacji.

Mieszkania będą miejscem organizacji szkoleń i doradztwa skierowanego do opiekunów oraz otwartą przestrzenią dostępną dla mieszkańców województwa chcących poznać najnowsze rozwiązania w zakresie ułatwień dla osób ze szczególnymi potrzebami i ich opiekunów.

Pomoc dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Ważną częścią projektu będą sąsiedzki usługi. Za tę część odpowiadać będą partnerzy projektu Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

– Cieszymy się na kolejne lata współpracy, bo największą siłą tego projektu jest to, że jesteśmy w nim razem. Istotna jest również jego lokalność. Docieramy z pomocą do najmniejszych miejsc oferując dobre jakościowo usługi i wsparcie sprawdzonych specjalistów.

Przedstawicielka Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Wiktoria Bolko

Usługi sąsiedzkie to pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach jak zakupy, przygotowywanie i podawanie posiłków, porządki, pranie, uiszczanie opłat, umożliwienie dotarcia do lekarza, urzędów, spacery itp. Dzięki funkcjonującej sieci punktów wolontarystycznych w każdym powiecie, dostęp do usług będzie możliwy na terenie całego województwa.

– Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie usług opiekuńczych dobrego wsparcia. Z pomocą docieramy do dużych miast, jak i mniejszych miejscowości w powiatach. Nasza oferta skierowana jest do osób schorowanych i niesamodzielnych. Chcemy podać rękę kolejnym potrzebującym. W tym projekcie pomagamy w dwojaki sposób, bo zarówno osobom w potrzebie, ale też tym, co pomagają. Pomagamy około 350 osobom rocznie. Pomoc świadczy w naszym przypadku około 80 osób. Już można zgłaszać się do naszych instytucji, by skorzystać z nowej edycji projektu. Jego start zaplanowaliśmy na wrzesień 2024 roku – dodał.

Dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Łukasz Bikun

Aktualności i dodatkowe informacje zamieszczane będą na stronie: rdw.wzp.pl, e-mail: wsparcie@wzp.pl.

Projekt „Region Dobrego Wsparcia” finansowany jest ze środków programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Całkowita wartość projektu to blisko 17 mln zł z czego dofinansowanie UE to ok. 14,4  mln zł.


Bądź na bieżąco

Szkolenie – „Pomoc publiczna i pomoc de minimis w projektach finansowanych z EFS+ na lata 2021–2027”
Opublikowano w dniu 02.10.2024

Szkolenie – „Pomoc publiczna i pomoc...

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o płatność w projektach EFS+ z wykorzystaniem aplikacji SL2021”
Opublikowano w dniu 25.09.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu z wykorzystaniem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych SOWA EFS”
Opublikowano w dniu 17.09.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...

Opublikowano w dniu 13.09.2024

Całodzienny Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy...

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Koszalinie wraz ze Starostwem...

Opublikowano w dniu 13.09.2024

Całodzienny Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy...

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Koszalinie wraz z Urzędem Miejskim...

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o płatność w projektach EFS+ z wykorzystaniem aplikacji SL2021”
Opublikowano w dniu 12.08.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...

Szkolenie – „Pomoc publiczna i pomoc de minimis w projektach finansowanych z EFS+ na lata 2021–2027”
Opublikowano w dniu 01.08.2024

Szkolenie – „Pomoc publiczna i pomoc...

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu z wykorzystaniem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych SOWA EFS”
Opublikowano w dniu 31.07.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...