W MFiPR o dobrej współpracy rządu i samorządów

W MFiPR o dobrej współpracy rządu i samorządów

18.07.2024

Dobra współpraca rządu i samorządów województw jest dla MFiPR priorytetem

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyła się dyskusja z samorządowcami m.in. na temat polityki spójności.
W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyła się dyskusja z samorządowcami m.in. na temat polityki spójności.

Wdrażanie i harmonogram naborów KPO, powstanie nowego funduszu unijnego wspierającego zmiany klimatyczne oraz realizacja polityki spójności – to główne tematy rozmów w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej z samorządowcami. Województwo Zachodniopomorskie na spotkaniu, które odbyło się 17 lipca 2024 r. w Warszawie  reprezentował marszałek Olgierd Geblewicz.

Głównym tematem spotkania była współpracy pomiędzy rządem i samorządami, w tym samorządami województw w różnych obszarach związanych w z funduszami unijnymi i polityką rozwoju.

W dyskusji brali udział minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, marszałkowie województw i przedstawiciele strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Województwo Zachodniopomorskie reprezentował marszałek Olgierd Geblewicz.

Dobra współpraca rządu i samorządów województw jest dla MFiPR priorytetem, bo wspólnie z samorządami jesteśmy odpowiedzialni za prowadzenie polityki rozwoju. Jeszcze przed spotkaniem minister K. Pełczyńską-Nałęcz poprosiła samorządowców o zgłaszanie ważnych dla nich zagadnień do przedyskutowania.

– Samorządy są dla nas bardzo ważnym partnerem w budowaniu rozwoju Polski i inwestowaniu funduszy. Te inwestycje muszą być prorozwojowe, propolskie i związane z tym co samorządy widzą jako potrzebne i celowe dla rozwoju terytorialnego Polski.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

O partnerskiej współpracy między rządem i samorządami mówił także minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.  – Widzę rolę MSWiA jako ambasadorów samorządów. Odpowiadamy za relacje z nimi, ale to nie oznacza jakiejkolwiek formy nadzoru. Chcemy być tymi, którzy otwierają samorządom drzwi, pomagają w różnych kwestiach – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Podczas spotkania mowa była także o KPO dla samorządów – grantach i pożyczkach z KPO. Wszystkie inwestycje zaplanowane w KPO i ujęte w części pożyczkowej, oferują jednostkom samorządu terytorialnego wsparcie bezzwrotne. Dotyczy to tramwajów, retencji na obszarach wiejskich, wyposażenia laboratoriów STEM i AI w szkołach, mieszkalnictwa socjalnego na tani wynajem. Minister zaznaczyła, że wyjątkiem są inwestycje na rzecz zielonej transformacji miast, gdzie dla samorządów oferowane są pożyczki z 0 proc. oprocentowaniem, z możliwością umorzenia do 5 proc.

Więcej informacji w relacji: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/spotkanie-z-samorzadowcami-i-dyskusja-o-wykorzystaniu-funduszy-europejskich-przez-regiony

Podczas spotkania mowa była także o polityce spójności. W programach regionalnych na lata 2021-2027 na ten moment zakontraktowano w umowach średnio 22,3 proc. wszystkich środków z UE dostępnych dla województw, a w trakcie lub w przygotowaniu są kolejne nabory.

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyła się dyskusja z samorządowcami m.in. na temat polityki spójności.

Przedstawiono także założenia Społecznego Funduszu Klimatycznego. To nowe źródło wsparcia finansowego UE na lata 2026 -2032. Będzie łagodzić skutki wprowadzenia nowego systemu handlu uprawnieniami do emisji ETS2, który obejmie m.in. sektor budynków i transport drogowy. Polska otrzyma z Funduszu do 50 mld zł.

Dyskusja dotyczyła także wykorzystania szansy, jaką będzie objęcie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 r.

Dane i informacje na podstawie materiałów MFiPR.


Bądź na bieżąco

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o płatność w projektach EFS+ z wykorzystaniem aplikacji SL2021”
Opublikowano w dniu 12.08.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...

Szkolenie – „Pomoc publiczna i pomoc de minimis w projektach finansowanych z EFS+ na lata 2021–2027”
Opublikowano w dniu 01.08.2024

Szkolenie – „Pomoc publiczna i pomoc...

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu z wykorzystaniem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych SOWA EFS”
Opublikowano w dniu 31.07.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku o płatność w projektach EFS+ z wykorzystaniem aplikacji SL2021”
Opublikowano w dniu 25.06.2024

Szkolenie – „Przygotowanie wniosku...