Instytucja Zarządzająca ogłasza nabór wniosków o  dofinansowanie w ramach Działania 5.11 Włączenie społeczne poprzez kulturę

5.11 Włączenie społeczne poprzez kulturę

Nabór niekonkurencyjny
EFRR

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Administracja publiczna

Podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest jednostka samorządu terytorialnego

  • Województwo Zachodniopomorskie oraz jego jednostki organizacyjne

NA CO

  • Kultura
  • Zabytki
  • Muzealia

W naborze zaplanowano wsparcie następujących typów projektów:

  1. budowa (tylko w uzasadnionych przypadkach), przebudowa i remont, wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia, obiektów kultury,
  2. cyfryzacja zasobów kulturowych, udostępnianie zasobów kultury z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz tworzenie nowych treści cyfrowych,
  3. prace restauratorskie, konserwatorskie obiektów zabytkowych o znaczeniu historycznym dla Pomorza Zachodniego, w tym związanych z dziedzictwem Gryfitów,
  4. konserwacja muzealiów, starodruków, archiwaliów, księgozbiorów oraz innych zabytków ruchomych wraz z dostosowaniem pomieszczeń do właściwego przechowywania zbiorów i ich zabezpieczenia oraz zakupem wyposażenia.

Kluczowe warunki wsparcia:

  1. Wszystkie projekty powinny być ukierunkowane na wspieranie zatrudnienia i pobudzanie wzrostu gospodarczego w sektorze kultury i sektorze kreatywnym poprzez propagowanie sztuki i kultury w edukacji, promowanie odpowiednich umiejętności oraz zachęcanie do innowacji w dziedzinie kultury.
  2. Wszystkie realizowane działania w obszarze ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego muszą być ukierunkowane na podnoszenie atrakcyjności turystycznej regionu.
  3. Projekty dotyczące obiektów zabytkowych muszą mieć na celu udostępnienie zabytku do celów użytkowych oraz muszą być ukierunkowane na ich udostępnienie mieszkankom i mieszkańcom województwa oraz turystom, ze szczególnym naciskiem na poprawę ich dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami.
  4. Budowa nowych budynków będzie wspierana tylko w wyjątkowych i należycie uzasadnionych sytuacjach, poprzedzonych wnikliwą analizą. Wszystkie nowo budowane obiekty muszą spełniać normy dla budynków pasywnych, przyjęte przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego.
  5. Inwestycje w elementy infrastruktury drogowej (w tym parkingi) nie będą wspierane, chyba że stanowią nieodłączny element większego projektu, nie są one dominującym elementem tego projektu.
  6. Inwestycje w elementy drogowe w projekcie, znajdującym się na obszarze miasta, nie mogą obejmować budowy nowych dróg lub parkingów oraz w odniesieniu do istniejących – zwiększać ich pojemności lub przepustowości, ani nie mogą w inny sposób przyczyniać się do zwiększenia natężenia ruchu samochodowego.
  7. Projekty z zakresu dziedzictwa kulturowego muszą być zgodne z zaleceniami wskazanymi w dokumencie „Europejskie zasady jakości dla finansowanych przez UE interwencji o potencjalnym wpływie na dziedzictwo kulturowe” (ICOMOS).
  8. Wszystkie projekty muszą być oparte na analizie popytu i ocenie potrzeb w celu zmniejszenia ryzyka nieefektywności. Wsparcie inwestycji będzie możliwe wyłącznie pod warunkiem zapewnienia stabilności finansowej obiektów kultury.
  9. Wszystkie projekty muszą przyczyniać się do rozwoju społecznego i gospodarczego oraz do wzmocnienia lokalnego rynku pracy, a także kreowania nowych miejsc pracy.
  10. Wsparcie będzie możliwe pod warunkiem realizacji działań współfinansowanych z EFS+ lub innych źródeł w szczególności w zakresie aktywizacji zawodowej lub/oraz włączenia społecznego.
  11. W odniesieniu do inwestycji infrastrukturalnych już na etapie projektowania trzeba zadbać o zachowanie i rozwój zielonej infrastruktury, zwłaszcza ochronę drzew, w całym cyklu projektowym, w tym poprzez stosowanie standardów ochrony zieleni.
  12. Inwestycje infrastrukturalne będą podlegały wsparciu, tylko jeśli w ich ramach nie powstaną powierzchnie uszczelnione, tj. wyłączone z powierzchni biologicznie czynnych, pokryte nieprzepuszczalnymi materiałami. Zaprojektowanie takiej powierzchni jest możliwe tylko w przypadku braku innej możliwości.
  13. Wszystkie przedsięwzięcia realizowane w ramach działania muszą być zgodne z zasadą DNSH.

Jak się ubiegać

Jak przygotować wniosek?

  1. Zapoznaj się z Regulaminem wyboru projektów i Szczegółowym Opisem Priorytetów
  2. Zapoznaj się z kryteriami wyboru projektów określonymi w Regulaminie wyboru projektów
  3. Przeczytaj instrukcję wypełniania wniosku dla naboru
  4. Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z Instytucją Organizującą Nabór lub Głównym Punktem Informacyjnym

JAK SKŁADAĆ WNIOSEK?

Online

Złożenie dokumentacji aplikacyjnej polega na opublikowaniu wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami w aplikacji WOD2021.

Finanse

Pula środków na nabór wniosków
123 540 000,00 zł
Numer naboru
FEPZ.05.11-IZ.00-001/24
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
85% całkowitych wydatków kwalifikowalnych, z zastrzeżeniem warunków określonych dla projektów objętych pomocą publiczną
Minimalny wkład własny wynosi
15%

Forma wsparcia

Dotacja

Typ naboru

Nabór niekonkurencyjny
EFRR

Termin naboru

start

03.06.2024

koniec

31.12.2026

Więcej informacji uzyskasz tutaj

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Wydział Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 40, 70-421 Szczecin
  • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń lub napisz:
  • 91 45 28 814 lub 91 45 28 815
  • wwrpo@wzp.pl
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Szczecinie
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 40, 70-421 Szczecin
  • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń lub napisz:
  • 91 452 8906
  • pife.szczecin@wzp.pl

×