Instytucja Zarządzająca ogłasza w dniu 25.09.2024 r. nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 4.1 Infrastruktura transportowa, Typ projektów: Budowa lub modernizacja dróg (drogi powiatowe)

4.1 Infrastruktura transportowa

Nabór niekonkurencyjny
EFRR

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Administracja publiczna

Podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest jednostka samorządu terytorialnego – samorządy powiatów.

W naborze nie przewiduje się realizacji projektów w partnerstwie.

NA CO

  • Drogi powiatowe

W naborze zaplanowano wsparcie dla jednego typu projektu: Budowa lub modernizacja dróg (drogi powiatowe)

Głównym celem Działania 4.1 jest poprawa wewnątrzregionalnej dostępności transportowej poprzez połączenie ze szlakami komunikacyjnymi sieci TEN-T, jak również wsparcie obszarów pozbawionych dogodnego dostępu do transportu publicznego.

Główne zasady naboru:

1. Projekt musi znajdować się w Wykazie inwestycji na drogach powiatowych (wykaz inwestycji priorytetowych lub uzupełniających) wskazanym w Regionalnym Planie Transportowym Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030.

2. Wsparcie w naborze zostanie przeznaczone wyłącznie na realizację przedsięwzięć o charakterze dostępowym, tj. takich, które zapewnią niezbędne połączenia z siecią TEN-T, przejściami granicznymi, terminalami intermodalnymi, centrami logistycznymi, terenami inwestycyjnymi (istniejącymi i powstającymi), węzłami kolejowymi, dworcami kolejowymi, dworcami autobusowymi, centrami przesiadkowymi, portami morskimi, portami rzecznymi, portami lotniczymi.

3. Niezbędne połączenie z siecią TEN-T należy rozumieć jako połączenie budowanego lub modernizowanego odcinka drogi powiatowej objętego projektem:

  • poprzez bezpośrednie, fizyczne połączenie z istniejącą, budowaną lub planowaną do budowy drogą leżącą w sieci TEN-T (np. przez węzeł na autostradzie lub drodze ekspresowej), lub
  • poprzez odcinek tej samej drogi lokalnej (o tej samej kategorii i numerze) bezpośrednio przylegający do odcinka drogi objętego projektem, nie dalej jednak niż do najbliższego skrzyżowania z drogą krajową lub wojewódzką – pod warunkiem, że ww. odcinek drogi lokalnej został lub jest budowany/przebudowywany w odpowiednim zakresie (spełnia wymagane parametry techniczne).

Takie same zasady mają zastosowanie do połączenia budowanego lub modernizowanego odcinka drogi powiatowej objętego projektem z: przejściami granicznymi, terminalami intermodalnymi, centrami logistycznymi, terenami inwestycyjnymi (istniejącymi i powstającymi), węzłami kolejowymi, dworcami kolejowymi, dworcami autobusowymi, centrami przesiadkowymi, portami morskimi, portami rzecznymi, portami lotniczymi.

4. Z zastrzeżeniem obwodnic inwestycje drogowe realizowane na obszarach miast nie będą obejmowały budowy nowych dróg lub parkingów ani zwiększenia pojemności lub przepustowości istniejących dróg lub parkingów i nie będą przyczyniały się do zwiększenia natężenia ruchu samochodowego w obszarach miejskich.

5. W przypadku, gdy projekt realizowany jest na obszarach miejskich, musi być spójny z właściwym dla obszaru na którym jest realizowany, zatwierdzonym (tzn. ocenionym pozytywnie lub pozytywnie z rekomendacjami) Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Jeśli Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej nie jest wymagany, projekt musi być spójny z innym właściwym dokumentem planowania mobilności miejskiej.

6. Wytworzona infrastruktura musi być zgodna z założeniami „Strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030” (dostosowana i odporna na zmiany klimatu w szczególności poprzez uwzględnienie trendów klimatycznych na etapie projektowania i budowy).

7. Wsparcie uzyskają jedynie przedsięwzięcia zapewniające minimalną nośność drogi obejmującą przystosowanie do ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 115 kN.

8. Tam, gdzie jest to technicznie możliwe, realizowane projekty w zakresie infrastruktury drogowej powinny obejmować zapewnienie retencji i podczyszczania wód opadowych poprzez wykorzystanie zielonej i niebieskiej infrastruktury oraz rozwiązań opartych na przyrodzie.

9. Realizowane projekty muszą zapewniać bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, w tym także niechronionych.

10. Dofinansowane inwestycje muszą pozytywnie wpływać na zrównoważony transport, w tym publiczny transport zbiorowy.

11. Wszystkie przedsięwzięcia realizowane w ramach Działania 4.1 muszą być zgodne z zasadą „nie czyń poważnych szkód” DNSH.

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

  • W ramach naboru wnioskodawcy nie przysługują środki odwoławcze.

Jak się ubiegać

Jak przygotować wniosek?

  1. Zapoznaj się z Regulaminem wyboru projektów i Szczegółowym Opisem Priorytetów
  2. Zapoznaj się z kryteriami wyboru projektów określonymi w Regulaminie wyboru projektów
  3. Przeczytaj instrukcję wypełniania wniosku dla naboru
  4. Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z Instytucją Organizującą Nabór lub Głównym Punktem Informacyjnym

JAK SKŁADAĆ WNIOSEK?

Online

Złożenie dokumentacji aplikacyjnej polega na opublikowaniu wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami w aplikacji WOD2021.

Dokumenty

Finanse

Pula środków na nabór wniosków
61 770 000,00 PLN
Numer naboru
FEPZ.04.01-IZ.00-001/24
Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego powiatu
3 400 000,00 PLN
Maksymalny poziom dofinansowania projektu ze środków EFRR
85%
Minimalny wkład własny
15%

Forma wsparcia

Dotacja

Typ naboru

Nabór niekonkurencyjny
EFRR

Termin naboru

start

30.09.2024

koniec

31.12.2026

Więcej informacji uzyskasz tutaj

Wydział Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 40, 70-421 Szczecin
  • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń lub napisz:
  • 91 452 85 87 p. Gierlik Anna; 91 452 85 96 p. Hamerska Marta; 91 452 85 89 p. Konieczna Agnieszka; 91 452 85 94 p. Lichtańska Małgorzata; 91 452 85 95 p. Łągiewczyk Marta; Sekretariat WWRPO: 91 45 28 814 lub 91 45 28 815
  • wwrpo@wzp.pl
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Szczecinie
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 40, 70-421 Szczecin
  • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń lub napisz:
  • 91 452 89 03
  • pife.szczecin@wzp.pl

×