Komitet Monitorujący

Komitet Monitorujący

Komitet Monitorujący działa jako niezależne ciało doradczo-opiniodawcze dla Instytucji Zarządzającej Programem, które rozpatruje bądź zatwierdza kwestie związane w szczególności z przeglądem wdrażania Programu i postępem poczynionym na drodze do osiągnięcia jego celów, a także bada wszelkie inne kwestie, które wpływają na jego wykonanie. 


Zadania i kompetencje Komitetu Monitorującego

Na podstawie art. 40 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/1060
z dnia 24 czerwca 2021 r. (rozporządzenie ogólne) do najważniejszych kompetencji Komitetu należy w szczególności:

  1. systematyczny przegląd wdrażania Programu w kontekście realizacji celów pośrednich i końcowych;
  2. analizowanie wszelkich kwestii mających wpływ na Program;
  3. prezentowanie uwag dotyczących wdrażania i ewaluacji w ramach Programu, jak również monitorowanie działań podjętych w ich następstwie;
  4. promowanie zasad horyzontalnych.

Realizując zadania, Komitet Monitorujący zatwierdza:

  1. metodykę i kryteria wyboru projektów;
  2. roczne i końcowe sprawozdania z wdrażania Programu;
  3. propozycje Instytucji Zarządzającej dotyczące zmian Programu.

Komitet Monitorujący może powoływać stałe grupy robocze, poświęcone w szczególności wybranym kwestiom z zakresu realizacji Programu oraz do monitorowania działań o charakterze horyzontalnym. W celu rozwiązania skomplikowanych merytorycznie zagadnień, Komitet może skorzystać z opinii niezależnych ekspertów lub z usług innych wyspecjalizowanych instytucji, dokonując zlecenia prac w tym zakresie.

Komitet jest powołany na okres realizacji Programu i jest ustanawiany w drodze uchwały Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.


Wymogi dla przedstawicieli podmiotów wchodzących w skład Komitetu Monitorującego

Zgodnie z Wytycznymi Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczących komitetów monitorujących na lata 2021-2027 z dnia 21 września 2022 r., w stosunku do przedstawicieli podmiotów wchodzących w skład Komitetu Monitorującego, obowiązuje wymóg posiadania nieposzlakowanej opinii. 

Ponadto, wyznaczeni przedstawiciele powinni spełniać następujące wymogi:

  1. posiadanie doświadczenia w obszarze dotyczącym realizacji Programu lub dziedzinie będącej bezpośrednio przedmiotem interwencji Programu;
  2. posiadanie kompetencji lub wiedzy;
  3. dysponowanie czasem niezbędnym dla efektywnej pracy w Komitecie, w tym pozwalającym na udział w posiedzeniach Komitetu oraz zapoznawanie się  z materiałami będącymi przedmiotem obrad;
  4. gotowość do odbywania podróży służbowych, przewidywana częstotliwość posiedzeń: nie rzadziej niż raz na pół roku, miejsce spotkań: Szczecin lub posiedzenia wyjazdowe na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Kryteria dodatkowe (preferowane):

  1. doświadczenie w pracach Komitetów Monitorujących, Komitetów Sterujących, Komisji Oceny Projektów, w tym związanych z realizacją Funduszy Strukturalnych;
  2. wymóg aktywnego udziału i zaangażowania w konsultowanie Programu, np. czynny udział w spotkaniach konsultacyjnych projektu Programu;
  3. znajomość m.in. strategii rozwoju województwa, europejskich i krajowych dokumentów strategicznych.

Wyżej wymienione wymogi stanowią wskazówki jakimi powinny kierować się podmioty wyznaczające przedstawicieli do Komitetu. Ich spełnianie nie podlega weryfikacji przez Instytucję Zarządzającą.


Skład Komitetu Monitorującego

W jego skład wchodzą przedstawiciele strony publicznej i niepublicznej (w tym przedstawiciele organizacji związkowych i organizacji pracodawców, izb regionalnych oraz organizacji pozarządowych). Ponadto w pracach Komitetu mogą uczestniczyć przedstawiciele innych instytucji, w tym Komisji Europejskiej, z głosem doradczym, a także osoby zaproszone przez przewodniczącego Komitetu.

Skład Komitetu zapewnia realizację zasady partnerstwa której podstawę stanowi podejście oparte na wielopoziomowym zarządzaniu, o której mowa w art. 8 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r., dążąc do organizacji i wdrażania kompleksowego partnerstwa zgodnie ze swoimi ramami instytucjonalnymi i prawnymi oraz z uwzględnieniem specyfiki programu. 


Grupy robocze działające przy Komitecie Monitorującym program regionalny Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego

W ramach Komitetu Monitorującego funkcjonują 2 stałe grupy robocze:

Grupa Robocza ds. monitorowania zasad horyzontalnych powołana Uchwałą nr 18/23 Komitetu Monitorującego z dnia  21 lipca 2023 r.

Grupa Robocza  ds. przedsiębiorczości i gospodarki, powołana Uchwałą nr 42/23 Komitetu Monitorującego z dnia  22 listopada 2023 r.

Grupy robocze funkcjonują według zasad określonych w Regulaminie grupy roboczej Komitetu Monitorującego, stanowiącego załącznik nr 5 do Regulaminu KM, przyjętego Uchwałą Komitetu nr 1/23 z dna 29 marca 2023 r. wraz ze zmianami.

Do zadań stałej grupy roboczej należy:

  1. gromadzenie, wymiana oraz analiza informacji w obszarze tematycznie dotyczącym zakresu działania grupy,
  2. wypracowywanie i formułowanie wspólnych wniosków i rekomendacji w obszarze tematycznie dotyczącym zakresu działania grupy;
  3. opiniowanie projektów uchwał Komitetu dotyczących tematycznie zakresu działania grupy;
  4. przedkładanie Komitetowi propozycji uchwał dotyczących tematycznie zakresu działania ww. grupy.

Sekretariat Komitetu Monitorującego

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wydział Zarządzania Strategicznego
ul. Piłsudskiego 40
70-421 Szczecin

  • p. Magdalena Gacek, tel.: 91 452 8745
  • p. Magdalena Rdzeń, tel.: 91 452 8748
  • p. Magdalena Bogusz, tel.: 91 452 8743
  • p. Aleksandra Tymecka, tel. 91 452 8752

e-mail: komitetmonitorujacy@wzp.pl